GERMAN OPEN CHAMPIONSHIPS 2017
DTV Hgr B Latein
Competition listing

Final
Rank No. Couple Country
1. 13 Patrick Haider / Tanja Kaltenböck TSC Jeunesse Linz
2. 35 Felix Brand / Janine Lackner AUSTRIA
3. 14 Daniel Georg Chanin / Karalina Sudol Schwarz-Weiß-Club Pforzheim
4. 31 Magnus Kizele / Michaela Transier TSC Residenz Ludwigsburg
5. 10 Sebastian Lambrecht / Ielyzaveta Zymovets Grün-Gold-Club Bremen
6. 30 Dennis Popp / Nadia Hamouda TSA d. TSG 1862 Weinheim
3rd round
7. 19 Moritz Büttner / Mariella Wolf TSC Excelsior Dresden
8.- 9. 3 Thomas Lang / Alina Fürsattel TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg
8.- 9. 28 Manuel Maier / Lena Enkler TSA d. TSG 1861 Grünstadt
10. 17 Lennart Ditmann / Canan Klingseisen Turniersportgruppe Ritmo Regensburg
11.- 12. 7 Maximilian Moll / Julia Wilhelm TSC dancepoint, Königsbrunn
11.- 12. 36 Christoph Hanisch / Camilla Kroggel TSC Excelsior Dresden
13. 34 Julian Gümpel / Lucy Hoffmann TSC Landau i.d. Pfalz
2nd round
14. 23 Korbinian Schmitt / Carolin Steinegger Club des Rosenheimer Tanzsports
15.- 18. 16 Fabian Tomaschko / Tatjana Beinhauer TSC Sibylla Ettlingen
15.- 18. 18 Mario Berndt / Mara Schuster Tanzsportzentrum Weissacher Tal
15.- 18. 20 Ralf Schmidling / Sonja Schorer TSC Residenz Ludwigsburg
15.- 18. 26 Marcel Hark / Viktoria Kiesel TSC Schwarz-Gelb Aachen
19. 21 Dominik Häring / Julia Hofmann Gelb-Schwarz-Casino München
20. 22 Benjamin Ehrlich / Ramona Ensle 1. Tanzsportclub Kirchheim unter Teck
21. 4 Markus Haftstein / Adalie Baniahmad TSZ Blau-Gold Casino, Darmstadt
22. 27 Tim Langohr / Maria Ressler TSA Schwarz-Gold d. ESV Ingolstadt
23. 9 Florian Schweitzer / Christine Schuster TC Schwarz-Weiß Reutlingen
24. 12 Christian von Pyschow / Melina Hoppe TSZ Blau-Gold Casino, Darmstadt
1st round
25.- 26. 1 Alexander Steinbach / Sofia Koch TSC Residenz Ottweiler
25.- 26. 24 Dawid Adamczyk / Renée Löwer TSA d. TSG 1862 Weinheim
27. 29 Maximilian Kleininger / Patricia Steckeler TTC München
28. 11 Alexander von Lennep / Lena Vignold TD Tanzsportclub Düsseldorf Rot-Weiß
29. 5 Alexander Schleicher / Anastasia Meisler Tanzclub Konstanz
30. 2 Roberto Piroscia / Melanie Kallmes 1. TC Ludwigsburg
31.- 32. 8 Jens Roth / Kristina Karolin Flaig Tanzsportclub Solitude Kornwestheim
31.- 32. 32 Patrick Regn / Carolin Lerch Tanzsportzentrum Stuttgart-Feuerbach
33. 15 Moritz Francina / Valentina Predic TTC Rot-Gold Tübingen
34. 25 Christian Wenzel / Helena Schmitt Rot-Weiss-Klub Kassel

This list was generated by TopTurnier for Windows V8.4a.